کدخبر : 1067
سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰
توسط شرکت نوید کیفیت ایمن:

نرم افزار اندرویدی محاسبه هوشمند اعمال با نام اَبَدیت عرضه شد

نرم‌افزارموبایلی «اَبَدیت» با محوریت «حق‌الناس» از نرم‌افزارهای نسل جدید است که می‌تواندعمل محاسبه نفس را به صورت هوشمند انجام دهد. نمایش نموداری اعمال از قابلیت‌های دیگر این نرم‌افزار است.

شهریار نیوز به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا: امروزه با رشد فناوری‌های علمی و هنری ناخودآگاه ذائقه‌ انسان‌ها به خصوص نسل جوان مورد تغییر و تحول قرار گرفته است تا جایی که اکثریت از فرهنگ متنی به سمت فرهنگ تصویری و هنری سوق داده شده‌اند.

از سوی دیگر ظهور و بروز نسل جدید نرم‌افزارهای رایانه‌ای و موبایلی (اپلیکیشن) بر این فضا دامن زد و تحولی اساسی در فرهنگ متنی ملت‌ها ایجاد کرد و با لحاظ امکانات ویژه‌ در این نرم‌افزارها باعث شد کاربران با صرف کمترین تلاش و تحقیق و نیز صرف کمترین زمان و هزینه ممکن، به بیشترین دستاوردها دست پیدا کنند. برخی از این امکانات ویژه شامل «جستجوی پیشرفته در متن»، «استفاده از هوش مصنوعی برای ارزیابی داده‌ها» و «قابلیت اشتراک‌گذاری متن» است. این در حالی بود که تا قبل از آن برای یافتن بخشی از متن و یا ارزیابی داده‌های متنی نیاز به کاوش زیاد در منابع متعدد و ارزیابی داده‌ها به صورت دستی بود.

متأسفانه باید گفت در کشور ما بر خلاف کشورهای رقیب آنچنان که بایسته و شایسته است در این زمینه ورود جدی و قابل توجهی نداشته است؛ به خصوص درباره تولید نرم‌افزارهای دینی و مذهبی به غیر از چند مؤسسه «که عمده تولیداتشان مبتنی بر نگاه کتابخانه‌ای است نه ارتقاءمحور و هوش مصنوعی» کار فاخری صورت نگرفته است و نیاز است تدبیری جدی در این زمینه صورت گیرد تا جایی که شاهد تلفیق نرم‌افزارهای متنی، هنری و ادبی و با استفاده از برترین فناوری‌های روز دنیا در زمینه آی‌تی باشیم.

اما در این بین عده‌ای از جوانان مؤمنِ انقلابی در قالب مؤسسات مذهبی و با استفاده از فناوری‌های روز به تولیدات فاخری رسیدند که گروه «نوید کیفیت» از جمله این مجموعه‌های خودجوش هستند.

این مجموعه متخصص، با تولید نرم‌افزار موبایلی «اَبَدیت» و با محوریت «حق‌الناس» پا در عرصه تولید نرم‌افزارهای نسل جدید نهاد که می‌تواند عمل محاسبه نفس را به صورت هوشمند انجام دهد که استفاده آن را به مخاطبان گرامی پیشنهاد می‌کنیم.

نرم افزار اندرویدی محاسبه هوشمند اعمال با نام اَبَدیت عرضه شد

این نرم‌افزار این قابلیت را به کاربران می‌دهد تا در هر مکانی که هستند، با وارد کردن یکسری از اطلاعات (اعمال روزانه) به صورت دستی اعمال خود را ذخیره و در انتهای هفته یا ماه جاری آنها را ارزیابی کنند؛ نمایش نموداری اعمال که نشان‌دهنده میزان رشد و رکود اعمال است، از دیگر قابلیت‌های مهم این نرم‌افزار است. همچنین بناست این نرم‌افزار با حمایت برخی مجموعه‌های ملی و بین‌المللی به زبان‌های انگلیسی، عربی و … ترجمه شود.

نرم افزار اندرویدی محاسبه هوشمند اعمال با نام اَبَدیت عرضه شد

در ادامه با مهندس عباس سورانی، طراح و محمدوحید نسیمی، مدیر محتوایی این نرم‌افزار درباره اهداف، انگیزه‌ها و مراحل تولید و کیفیت آن به گفت‌وگو نشستیم.

تسنیم: درباره اهداف و انگیزه تولید نرم‌افزار موبایلی «حق‌الناس» توضیح بفرمایید.

مهندس سورانی: در مورد انگیزه تولید این اپلیکیشن لازم به توضیح است که وقتی از مغازه‌ای خرید می‌کردم و پول خردی همراهم نبود برای تسویه حساب و مبلغی ناچیز بدهکار می‌شدم و مغازه‌دار از من می‌خواست در مراجعه بعدی نسبت به تسویه حساب اقدام کنم و با توجه به خرد بودن بدهی و مشغله‌های فراوان، در مراجعه بعدی یا فراموش می‌کردم  و یا نسبت به میزان بدهی شک می‌کردم، درنتیجه برای اینکه مدیون نشوم مبلغی بالاتر را به جهت احتیاط به او می‌پرداختم.

نرم افزار اندرویدی محاسبه هوشمند اعمال با نام اَبَدیت عرضه شد

مهندس عباس سورانی، طراح نرم‌افزار موبایلی «اَبَدیت»

از طرفی در برخی موارد احساس کردم همان طور که رفتار نادرست من و بدقولی‌ها یا بد عهدی‌هایم موجب رنجش دیگران می‌شود به همان نسبت این رفتارها از جانب دیگران نیز موجب رنجش من می‌شود و با کمی توجه به محیط اجتماعی اطراف خود متوجه شدم که این معضل رو به افزایش است و در نتیجه جامعه نیاز به فرهنگ‌سازی در این حوزه دارد؛ لذا با امید به خدای متعال و با هدف فرهنگ‌سازی و رعایت این اصل که «اول خودت را اصلاح کن، سپس جامعه را»، تا پژواک این اعمال نهایتاً به خود ما برگردد و سبب افزایش حس اعتماد و ارامش در جامعه شود.

از طرفی من با خودم فکر کردم این دغدغه من و این حساسیت برای نماندن زیر دِین افراد، احتمالاً دغدغه فکری دیگر افراد جامعه نیز است و خدایی نکرده کسی دلش نمی‌خواهد به خاطر مبلغی ناچیز «حق‌الناس» گردنش باشد و…

این دغدغه‌ها در موارد دیگری از جمله قول‌ها و قرارها نیز ممکن است وجود داشته باشد، در نتیجه بنده(مهندس عباس سورانی) به همراه برادرم مهندس «مهدی سورانی» و به همراه دوست عزیزم «وحید نسیمی» و با بهره بردن از نظرات کارشناسان حوزه دینی مانند «حجت‌الاسلام و المسلمین شکیبافر» با توکل به خدای متعال،برای اولین بار در دنیا نسبت به طراحی اپلیکیشنی در مورد «حق‌الناس» ودرقالبی دقیق و هوشمند اقدام کردیم و پس از مطالعه و جلسات مختلف، محصولی منحصر به فرد با قابلیت‌های بی‌نظیر در جهت فرهنگ‌سازی عمومی و بالا بردن سطح آگاهی کاربران نسبت به اعمال و تأثیر نتایج آن در زندگیاجتماعی تولید کردیم و نام آن را «اَبَدیت» گذاشتیم.

تسنیم: این نسخه از نرم‌افزار یک زبانه است؟

بنا داریم ان‌شاءالله به زودی نسخه عربی، انگلیسی ، هندی و آلمانی آن نیز برای استفاده کاربران با ادیان و مذاهب مختلف تولید کنیم. این را هم عرض کنم، در این اپلیکیشن با توجه به در نظر گرفتن مواضعی جهت قراردادن آیه‌های قرآن، احادیث و سخن بزرگان امکان معرفی اسلام ناب و شناساندن هر چه بیشتر آن به جهانیان فراهم است.

تسنیم: درباره قابلیت‌های این نرم‌افزار موبایلی بفرمایید. چه نکاتی فنی در تولید این نرم‌افزار اعمال شده است؟

در تولید این نرم‌افزار موبایلی (محاسبه هوشمند اعمال) نهایت سعی ما بر طراحی اتوماتیک و کاربری آسان بوده است تا هر چه بیشتر در وقت کاربران عزیز صرفه‌جویی شود و کمتر دچار زحمت شوند.

با پیشرفت تکنولوژی، تلفن همراه بیشترین استفاده را دارد و در همه جا و بیشتر اوقات و حتی از افراد خانواده هم بیشتر با شماست، در نتیجه بهترین وسیله برای انجام کارهاست. به طور مثال یک شاعر وقتی در اتوبوس، شعری به ذهنش می‌رسد، ممکن است کاغذ و قلم در دسترس نداشته باشد یا اگر در دسترس باشد کار نوشتن سخت می‌شود، ولی به راحتی می‌توان در تلفن همراه ثبت و ضبط کرد. به علاوه اینکه نوشتن به روی کاغذهم از نظر امنیت افشای مطالب و هم از نظر کیفیت نگهداری کمی با مشکل همراه است.

به طور طبیعی از کاربر انتظار می‌رود به دلیل اهمیت کار این اپلیکیشن، چه در سعادت اخروی و چه در بالا بردن سطح کیفی روابط اجتماعی، با صرف زمان اندک موارد خواسته شده را وارد کند، اما باز هم در جهت سهولت هر چه بیشتر و در نظر گرفتن آن دسته از کاربرانی که به دنبال میانبر هستند و به هر دلیلی مانند خدایی نکرده تنبلی و کسالت، مشغله و… اطلاعات را وارد نمی‌کنند، تدابیری اتخاذ شده که عزیزان امکان وارد کردن اطلاعات به صورت خلاصه را داشته باشند.

همچنین امکان جستجو در اپلیکیشن با اسم خاص فراهم شده است تا اطلاعات مربوط به فرد مورد نظر اعم از بدهی، قول و یا قرار نمایش داده شود.

تسنیم: مقداری بیشتر درباره جزئیات پرداخت اطلاعات این نرم‌افزار توضیح می‌دهید؛ از چه منابعی در این نرم‌افزار استفاده شده است؟

محمد وحید نسیمی: در جلسات متعددی که با مشاوران دینی داشتیم، یک بخش کارمان پرداختن به احادیث مربوطه و معارف آن بود؛ اما این کفایت نمی‌کرد و نیاز بود نسبت به مخاطبان خودمان شناخت کافی داشته باشیم تا بتوانیم مطالب را با اثرگذاری بیشتر به آنها منتقل کنیم؛ بنابراین یک مشاوره روانشناسی هم برای کارمان در نظر گرفتیم تا این جنبه از کار هم تقویت شود. پس جمع بین خلاقیت مهندسین، مشاوران دینی و اساتید روانشناسی در تولید این نرم‌افزار یاری‌کننده بودند.

نرم افزار اندرویدی محاسبه هوشمند اعمال با نام اَبَدیت عرضه شد

محمدوحید نسیمی، مدیر محتوایی نرم‌افزار موبایلی «اَبَدیت»

تسنیم: آیا این نرم‌افزار موبایلی را به نهادهای دولتی فرهنگی اثرگذار عرضه کرده‌اید؟ استقبال شده است؟

محمدوحید نسیمی: بله، اما متأسفانه حمایت خوبی از این نوع آثارِ با کیفیت و محتوایی صورت نمی‌گیرد و گویی اصلاً فرهنگ‌سازی مناسبی در این زمینه انجام نپذیرفته است. با وجود توضیحات مفیدی که ارائه می‌دادیم، از حمایت آنها برخوردار نبودیم.

تسنیم: مقداری درباره جزئیات محتواهای این نرم‌افزار توضیح بفرمایید.

محمدوحید نسیمی: اجزای محتوایی تشکیل دهنده اپلیکیشن شامل حقالناس، نماز و روزه، حقالناس میانبر، تماس با دفترمراجع و … است. قسمت حق‌الناس هم که مغز اصلی این نرم‌افزار است شامل بدهی‌ها، قرار و ملاقات، قول‌ها، اعمال و اموال پیداشده است.

به عنوان مثال در بخش بدهی‌هامی‌توان با ورود اطلاعات نام و نام خانوادگی، شماره تماس و میزان بدهی فرد طلبکار، تاریخ دریافت و تاریخ تسویه را مشخص کرد تا نرم‌افزار سر موعد مذکور، هشدار لازم را دهد.

عباس سورانی: این را یادآور شوم که در این نرم‌افزار، سیستم «ریمایندر یا یادآوری» نوینی به کار گرفتیم.  مثلاً شما پولی قرض گرفته ‌اید و باید در تاریخ بیستم مهر تسویه کنید، در بخش «یادآوری» این امکان را به شما می‌دهد  که علاوه بر تنظیم تاریخ پرداخت بدهی، چند روز قبل از فرا رسیدن موعد بدهی، آگاه شوید و آمادگی لازم را داشته باشید. همچنین در این مورد ما «یادآور» را می‌توانیم در فواصل زمانی یک هفته، سه روز، و یا یک روز قبل از موعد مقرر هم تنظیم کنیم.

محمدوحید نسیمی: «قول‌ها» از دیگر بخش‌های این نرم‌افزار در قسمت «حق‌الناس» است و مانند بخش بدهی است با این تفاوت که به جای قسمت مبلغ، توضیح قول داده شده گنجانده شده است. به طور مثال شما به کسی قول می‌دهید که در زمانی مشخص کاری برای او انجام می‌دهید یا به فرزندتان قول می‌دهید درصورت قبولی در آزمون برای او هدیه‌ای می‌خرید و یا مراسم‌های مهم مانند تاریخ تولد و ازدواج و… را یادآوری می‌کنید، مجدداً امکان تماس در این بخش فراهم است، به صورتی که شما اگر قولی داده‌اید و یا به هر دلیل باید با فرد مورد نظر تماس گرفته شود، می‌توانید بدون خارج شدن از برنامه با او تماس بگیرید.

تسنیم: نکته جالبی که در این نرم‌افزار دیدم، نمودار اعمال بود؛ در این باره توضیح می‌دهید.

عباس سورانی:در این بخش شما نمودار اعمال خویش را با توجه به مواردی که در بخش‌های قبل وارد کرده‌اید اعم از بدقولی‌ها، تأخیر در حاضر شدن سر قرارها، عدم تسویه به موقع بدهیها ( با توجه به میزان بدهی‌ها، قرارها و قول‌ها) و مهم‌ترین بخش انجام بعضی از اعمال مانند دروغ و غیبت و… ملاحضه می‌فرمایید. پر واضح است که هرچه میزان اطلاعات ورودی بیشتر باشد، در بازه‌های زمانی میان مدت و بلند مدت نمودار اعمال شما دقیق‌تر خواهد بود.

نرم افزار اندرویدی محاسبه هوشمند اعمال با نام اَبَدیت عرضه شد

انواع نموداری که در این اپلیکیشن استفاده شده نمودار «پای‌گراف»، «چارت‌گراف» و «بارگراف» و نمودار «لاین‌گراف» است و یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های این نمودارها این است که با توجه به روند اعمال شما در بازه زمانی، پیش‌بینی وضعیت اعمال شما را در آینده انجام می‌دهد و نقاط ضعف و قوت اعمال شما را نشان می‌دهد و به شما یک نوع خود آگاهی در مورد اعمال وارد شده می‌دهد؛ به طور مثال شما در مورد میزان دروغ‌ها و … ویا بدقولی‌های خود و روند این اعمال دارای دید وسیع‌تری می‌شوید و با توصیه‌هایی که اپلیکیشن از منابع قرآن، احادیث و کلام بزرگان و… به شما انجام می‌دهد، ان‌شاءالله در ادامه زندگی در راستای رفع این رذیله‌های اخلاقی حرکت و تلاش کنید.

گفتنی است نرم‌افزار «اَبدیت» را می‌توان هم‌اکنون از کافه بازار از اینجا  دریافت و برای آموزش تصویری، به سایت این مجموعه به آدرس اینجا مراجعه کرد.

مطالب مرتبط
دیدگاه شما