کدخبر : 2434
سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۳
نقدی بر ماجرای جنجالی برنامه "من و شما"

رفتار غیر فرهنگی افراد مدعی فرهنگ در رسانه ملی

به نظر می رسد از آنجایی که در سالهای اخیر رسانه ملی مخاطب خود را از دست داده است به گونه ای دست برنامه سازان باز گذاشته شده تا برخی حواشی بازتاب بیشتری یابند و پس از انتشار در فضای مجازی، نظر مخاطبان را به خود را جلب نماید

شهریار نیوز به گزارش گروه استانی تیتریک، آخرین اجرای آرش ظلی‌پور در برنامه «من و شما» شبکه شما که منجر به جر و بحث در مقابل دوربین و ترک برنامه از سوی مهمان (مسعود فراستی) شد، حواشی فراوانی را به دنبال داشت.
شبکه شما با انتشار متنی از کنار گذاشتن مجری برنامه تا اطلاع ثانوی خبر داد. در بخشی از این خبر آمده است: آرش ظلی‌پور به دلیل اتفاقات اخیر در برنامه «من و شما» برای مدتی این برنامه را اجرا نخواهد کرد. با توجه به اتفاقاتی که در قسمت اخیر این برنامه تلویزیونی رخ داد، در راستای احترام به مخاطبان و جلوگیری از حواشی ایجاد شده برای برنامه» آرش ظلی‌پور این برنامه را فعلاً اجرا نخواهد کرد.
این نحوه برخورد مجری با مهمان در یک برنامه تلویزیونی چنان سر و صدا به پا کرد که علاوه بر عذرخواهی مدیر شبکه، تهیه‌کننده و مجری آن، توبیخ و جریمه نقدی را برای تهیه‌کننده و مجری برنامه به دنبال داشت. ضمن این‌که با ابلاغ تصمیم معاونت استان‌ها قرار شد برنامه «من و شما» با گروهی جدید و رویکردی متفاوت روی آنتن شبکه شما برود.
برخی منتقدان سینما و تلویزیون هم در دفاع از مسعود فراستی واکنش نشان دادند.
جذب مخاطب برای رسانه ملی به این شیوه شایسته نیست. این رفتار نشانگر جای خالی و کاستی فرهنگ با مردم است.
فردین احمدی نویسنده، پژوهشگر، فعال رسانه و فضای مجازی در گفتگو خبرنگار “تیتریک” در خصوص برخورد ناشایست یکی از مجریان جوان سیما نسبت به یکی از منتقدان سینما گفت: وجود چنین مجریان جوانی که گاهی هنجار شکنی هایی از آنها در سطح رسانه دیده میشود، معلول حمایت برخی مسئولان است که با وجود تکرار چنین رفتارهایی همچنان به کار خود ادامه میدهند و در برنامه های مختلف از آنها استفاده میشود.
احمدی، صحبت ها و اجراهایی را که در آن ازخط قرمزها عبور میشود و سپس در فضای مجازی بازتابهای آن دیده میشود، نوعی حاشیه سازی در جهت معرفی برخی افراد دانست.
وی گفت: جذب مخاطب برای رسانه ملی به این شیوه شایسته نیست، زیرا که مخاطب رسانه عموم افراد و در سنین مختلف هستند.
احمدی یادآور شد: این نوع برخوردهای نادرست و ناپسند، نشانگر جای خالی و یا کاستی فرهنگ ارتباط با یکدیگر، جامعه، سیما، سینما با مردم است.
وی بیان کرد: این نوع برخوردها در حوزه‌های صدا و سیما و نقد و اجرا تازگی ندارد و مخاطبان سیما و سینما بارها شاهد برخوردهای نامناسب افراد مدعی فرهنگ در مورد مسائل و تولیدات هنری و فرهنگی با الفاظ و واژه‌های غیرفرهنگی بوده‌اند.
ایشان در پایان، به این نکته اشاره نمود که از آنجایی که در سالهای اخیر رسانه ملی مخاطب خود را از دست داده است به گونه ای دست برنامه سازان باز گذاشته شده تا برخی حواشی بازتاب بیشتری یابند و پس از انتشار در فضای مجازی، نظر مخاطبان را به خود را جلب نماید. و نتیجه ی این بی تدبیری، این اتفاقات و رفتارهای به دور از اخلاق است که جامعه ی متخلق ما را ناراحت میکند و بازتاب این ماجرا در کلام مردم بیشتر و بهتر نمود پیدا می‌کند.

مطالب مرتبط
دیدگاه شما