کدخبر : 2446
پنج شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۰
به مناسبت 16 آذر، روز دانشجو:

امروز یکی از مطالبات دانشجویان در کشور مسئله اشتغال است

مسئله ای که دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی را ( دکتری و ارشد) با بحران جدی بیکاری و عدم امنیت شغلی پس از خروج از دانشگاه مواجه ساخته است.
آمارهای بالای بیکاری دانش آموختگان دوره های تحصیلات تکمیلی، از یک سو نشان از مدرک گرایی و مهم بودن مدرک تحصیلی برای بسیاری از افراد جهت تامین وجه اجتماعی آن دارد و از سوی دیگر نشانگر آن است که بسیاری از رشته های تحصیلی در دانشگاههای کشور علی رغم صرف هزینه های بیت المال جهت تصویب و راه اندازی آنها، یا به دلیل عدم وجود امکانات مناسب برای ایجاد اشتغال در آن رشته و یا به دلیل عدم نیاز به شغل متناسب با آن رشته تحصیلی، دانشجویان را به مسیری بی سرانجام کشانده است که در صورت ادامه چنین روندی در آینده ای نه چندان دور علاوه بر کاهش تعداد تحصیل کردگان در کشور، آسیب های اجتماعی که به دنبال بیکاری و عدم علم و آگاهی افراد جامعه به وجود می آید، تهدیدی جدی برای نسل جوان خواهد بود.
یکی دیگر از مشکلات دانشجویان تحصیلات تکمیلی پروژهای تحقیقاتی، پایان نامه ها و رساله های دکتری است، که علی رغم فرصتهای زیادی که دانشجویان جهت انجام آنها صرف میکنند، یا به دلیل عدم حمایت دانشگاه و مسئولان از تحقیقات کاربردی و یا به دلیل آنکه موضوعات در نظر گرفته شده برای انجام تحقیق، صرفا دریافت مدرک تحصیلی است، توجه به هدف اصلی که نشان دادن توانایی یک فرد در زمینه و یا موضوع خاصی است و نیز افزایش سطح علم و دانش را با بحرانی جدی مواجه ساخته است.
عدم توجه و نیز عدم‌ اطلاع کافی بسیاری از اساتید سنتی در حوزه علوم انسانی به روشهای جدید برای تحلیل مباحث موجود در علوم انسانی و به ویژه در حوزه علوم دینی، موجب گردیده تا دانشجویان مشتاق به روشهای جدید با موانع متعددی جهت تصویب موضوعات خود روبرو گردند. همین امر ضمن ایجاد بی رغبتی در دانشجویان مشتاق به روش های جدید، موجب میگردد رساله ها و پایان نامه هایی که صرفا جهت دریافت مدرک تحصیلی نوشته می شوند افزایش یابند.
ضمنا باید این نکته مهم را نیز توجه داشته باشیم که چه هزینه هایی برای انجام چنین نوشته هایی بر بیت المال تحمیل میگردد. که خروجی آن جز گرفتن مدرک تحصیلی برای دانشجو و امتیاز و عنوان برای اساتید راهنما و مشاور چیز دیگری نخواهد بود.

 

 

دکتر فردین احمدی

نویسنده، پژوهشگر و فعال رسانه ای

مطالب مرتبط
دیدگاه شما