کدخبر : 2455
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۸
25 آذرماه:

هفته پژوهش گرامی باد

دکتر احمدی: هفته پژوهش، فرصتي مناسب برای بررسی نقاط ضعف، قوت، دستاوردها و چالش هاي پژوهشگران در سطح کشور، سازمان ها و نهادها به شمار می رود.

شهریار نیوز، سرویس فرهنگی: با تبریک هفته پژوهش به تمام پژوهشگران عزیز، نکاتی در خصوص پژوهش از دکتر فردین احمدی، نویسنده، پژوهشگر برتر و مولف ۳۴ عنوان کتاب و ۲۰ مقاله علمی ارائه می شود.

حضرت علی(ع): برای ترقی و پیشرفت هیچ روشی بهتر از تحقیق و پژوهش نیست.

دکتر احمدی: هفته پژوهش، فرصتی مناسب برای بررسی نقاط ضعف، قوت، دستاوردها و چالش های پژوهشگران در سطح کشور، سازمان ها و نهادها به شمار می رود.
حوزه ی پژوهش در تمام عرصه های حیات بشری دارای اهمیت و ضروری است تا آن جا که بزرگان ما نیز بر آن تاکید کرده اند.
بدون تردید باید این مسیر، رو به رشد باشد نه اینکه دچار رکود شود. بنابراین، محققان و پژوهشگران باید زوایای این امر مهم را بررسی کنند و برای رسیدن به قله های مورد نظر به مسئولان مشورت دهند.
یکی از نکات قابل توجه در امر پژوهش این است که عده ای با مشاهده پیشرفت فزاینده غرب در توسعه، تنها راه رشد و تعالی جامعه را اجرای مو به موی الگوی فرهنگی پژوهش کشورهای غربی در جامعه می دانند. در مقابل این نظریه، بعضی هم معتقدند باید ضمن بهره گیری از نقاط مثبت موجود در پژوهش های غربی، توجه داشت که لازمه ایجاد توسعه فرهنگ پژوهشی مناسب، تدوین نظام فرهنگی است که باید باتوجه به اصالت های اسلامی و ایرانی شکل بگیرد.

نکته ی دیگر، توجه به اصول اخلاقی در پژوهش است. اخلاقیات و ارزش ها، اجزای جدایی ناپذیر علوم اجتماعی و پژوهشگری است و بر همه مراحل و عناصر پژوهش تأثیر می گذارد. پایبندی به هدف پژوهش، رعایت امانت و… از جمله ی این اصول هستند.
یکی دیگر از نکات مهم در پژوهش های داخلی آن است که تعدادی از افراد که به عنوان پژوهشگر شناخته می شوند با استفاده از مافیای موجود در آن نهاد و یا دانشگاه، اجازه ورود و یا شناخته شدن افراد دیگر را نمی دهند. همچنین در بسیاری از دانشگاهها اساتید از دانشجویان خود برای انجام طرح های پژوهشی استفاده می کنند و این در حالی است که با وجود اختصاص مبالغ زیاد به این‌گونه طرح ها، مبلغی بسیار ناچیز به دانشجو داده می شود.
نکته بسیار تاسف بار دیگر در پژوهش های داخلی دورریز ۷۰ درصدی پایان نامه ها ست که طبق آمار برای هر پایان نامه دوره ارشد حدود ۳/۵ میلیون و برای پایان نامه های دوره دکتری حدود ۱۷ میلیون تومان از بیت المال هزینه می شود.
ذکر این موارد هشداری است به مسئولان امر که نسبت به این گونه آمارها بی توجه نباشند و نیز به امر پژوهش کشور برای کسب عنوان یا درآمد نگاه نکنند زیرا چنانچه حمایت بیشتری از پژوهشگران شود همین پژوهش ها در حل بسیاری از معضلات کشور راه گشا خواهند بود.

 

۲۵ آذرماه ۱۳۹۷

شروع هفته پژوهش

دکتر فردین احمدی

مطالب مرتبط
دیدگاه شما