کدخبر : 2843
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۳

گزارشی از باغ شاهزاده کرمان

باغ شاهزاده دومین اثر ثبت جهانی در استان کرمان است که در بالا دست شهر ماهان و در دامنه ی کوه های غربی رشته کوه جوپار و مسیر نهر تیگران قرار گرفته است . عبد الحمید میرزا ناصر الدوله فرما نفرما (نوه دختری ناصر الدین شاه و پسر فیروز میرزا ) که بین سال های ۱۲۹۷ تا ۱۳۰۹ هجری قمری حاکم کرمان بوده است, دستور ساخت این بنای زیبا را صادر می کند و نهایتا در سال ۱۳۰۸ هجری قمری احداث آن به پایان میرسد.

این باغ باشکوه شامل بخش هایی از جمله: سردر ورودی ,حمام تاریخی خانه ی زعیم باشی و ……..میباشد. در نمای راهروی اصلی باغ از درختان چنار و سرو استفاده شده و در پشت آنها درختان میوه معمول منطقه ماهان از جمله گیلاس , زرد آلو و آلبالو و………. قرار دارد . طراحی باغ در راستای طولی به صورت مطبق میباشد که بر اساس شیب زمین طبقه بندی شده است.

هر طبقه شامل حوض و آب نماهایی میباشد که فواره های آن بدون استفاده از پمپاژ و به صورت کاملا طبیعی به وسیله ی استفاده ی هوشمندانه ی معمار از اختلاف سطح باغ بیش از ۱۴۰ سال است که خودنمایی میکند.

در حال حاضر قسمت شاه نشین باغ به یک رستوران تبدیل شده وتوسط بخش خصوصی اداره میشود این باغ یکی از نه باغ ایرانی است که در سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده و اطلاعات این باغ از طرف یونسکو به ۳۵ زبان ترجمه و در نقشه ی گردشگری یونسکو قرار گرفته است.

 

مطالب مرتبط
دیدگاه شما