کدخبر : 3049
پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۸

اختصاص ۲۰ میلیارد تومان برای نوسازی کتابخانه ها

کتابخانه عمومی

 

 

 

 

🔸نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی گفت: ۲۰ میلیارد تومان هم برای نهاد کتابخانه‌ها اختصاص یافت که امید است برای نوسازی کتابخانه‌های استان تهران نیز استفاده شود.

 

 

فردین احمدی،نویسنده و پژوهشگرجوان،مؤلف بیش از ۳۷ جلد کتاب در حوزه‌های مختلف است.
این پژوهشگر جوان طی سال‌ها فعالیت در عرصه‌ی کتاب و کتابخوانی و همچنین نویسندگی، موفقیت هایی را کسب کرده است، که می‌توان به معرفی بیش از ۴۰۰ نویسنده‌ی کتاب اولی، تالیف بیش از ۱۰۰۰ عنوان کتاب کودک، نوجوان و بزرگسال از سراسر کشور اشاره کرد.
فردین احمدی پیرامون اختصاص مبلغ ۲۰ میلیارد تومانی گفت: متاسفانه این روزها بسیاری از کتابخانه‌های عمومی در استان تهران و شهرستان‌های اطراف آن با مشکلاتی جدی مواجه هستند.
که مهمترین دلیل این مشکلات عدم انگیزه و علاقه‌ی کافی در کارکنان و مدیران ارشد این نهادهاست، و همین عدم انگیره سبب میشود که نتوانند رغبت و اشتیاق لازم را نیز در جوانان و نوجوانان ایجاد کنند.
همچنین بسیاری از این‌ مدیران و کارکنان تخصص لازم و کافی را هم در زمینه‌ی کتاب و کتابخوانی ندارند. به همین علت نهاد کتابخانه‌ها به یک سازمان خنثی با یک سری فعالیت های تکراری تبدیل شده‌ است که هدف آن ها ارائه‌ی گزارش و مستند به مراجع بالا دست است.
حتی در برخی مناطق، مدیران و متولیان امر ضمن نادیده گرفتن جوانان و فعالان متخصص که می توانند با مشاوره ها و ایده های خود به این نهادها کمک کنند، مانع یاری آنها میشوند‌.
بنده به عنوان فعال دراین زمینه معتقدم، چنانچه این روند ادامه داشته باشد رونق کتابخانه‌ها روز به روز کسادترمی شود و به واقع باید کرکره‌ی کتابخانه‌ها را به پایین کشید! زیرا صرفا بازماندن این مراکز، فقط پایمال کردن بودجه‌ی بیت المال است آن هم درشرایطی که همه واقفیم جامعه‌ی ما از نظر اقتصادی با چه مشکلاتی مواجه است.
همه میدانیم که درصد بسیارکمی از مردم ما عضو کتابخانه‌ها هستند. و چه بسا از بین همین جمعیت کم اعضای کتابخانه ها، باز هم تعداد کمتری به کتابخانه‌ها میروند. بنابراین عضویت افراد دلیل بر علاقه مندی آنها نیست. شخصا بارها از کتابخانه‌های مختلف بازدید کرده ام و شاهد بوده ام که مسئول کتابخانه از بیکاری درحال چرت زدن بوده است!
علی رغم تلاش نهاد کتابخانه‌ها برای آشتی دادن مردم با کتاب و مطالعه، اما متاسفانه به نظر میرسد مسیر را اشتباه رفته‌ایم! مسیری که روی آن کار کارشناسی نشده است. همانطور که میدانیم در طول سال یک روز به عنوان روز کتابخانه گردی نامگذاری شده است، که مسئولان میتوانند از ظرفیت این روز بهترین استفاده را برای ایجاد اشتی بین کتاب،کودک و نوجوان بکنند اما متاسفانه به جای این کار،دست به کاری ویترین گونه می زنند! دراین روز وقت زیادی از مسئولین ارشد گرفته میشود و مبلغ قابل توجهی هم از بیت المال هزینه میشود. درحالی که همچنان کار خلق الله روی زمین می‌ماند‌.زیرا بسیاری از مدیران که باید در اداره‌ی خود مشغول خدمت باشند، سرگرم کتابخانه گردی میشوند.
کتابخانه گردی که بصورت نمادین است و نتیجه اش هم یک عکس یادگاری!
باتوجه به اهمیت مقوله‌ی فرهنگ که بازوی اصلی آن کتاب و کتابخوانی است، به نظرمی رسد که متولیان ارشد نهاد کتابخانه‌ها باید یک بازنگری جدی به موضوع کتاب و کتابخوانی داشته باشند.
تاشاهد علاقه‌مندشدن آحاد مردم به ویژه جوانان به مطالعه باشیم.

مطالب مرتبط
دیدگاه شما