کدخبر : 4992
یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵

همه ما کشتی نجاتیم ولی کشتی حسین سریعتره

| کُلُّنا سفینهُ النجاه ، و سفینه الحسین أسرع |
همه ما کشتی نجات هستیم اما کشتی حسین ع سریعتر است. لذا این ایام فرصتی است تا سرعت رشدمان رو بیشتر کنیم و بهتر است پای درس خود امام حسین ع بنشینیم روح و جان و قلبمون رو با سیدالشهداء همراه کنیم.
حادثه کربلا یک نمونه کامل و بی نظیر است از سلوک انسانی، کربلا زمانش کوتاه است اما قدرتش بی نهایت زیاد است همه ی بازیگران صحنه کربلا درکربلا یک سبک زندگی درست و انسانی رو در مدت زمان یاد داده اند. و اگر کسی دنبال آموزش، فهم و رسیدن هدف خلقت باشد با مطالعه حوادث کربلا به آن دست پیدا میکند،البته که عاشورا کار ده ها سال رو انجام می دهد.

شما اگر توجه کنید در کربلا آدمهایی داریم تا شب عاشورا در نقطه مقابل امام حسین ع بودند مثل حر و… که در لحظات آخر به امام ملحق شدند و تمام مسیر رو جبران کرده اند یعنی شخصیت حسین شخصیتی است که در دوره زمانی ِ کوتاهی میتونه آدمهارو از ته جهنم به عالی ترین درجات بهشت برسونه این فهم از فرهنگ کربلا فوق العاده مهم است که فرهنگ کربلا و امام حسین ع انقدر قدرت سازندگی بالایی دارد. ما در هیچ رَحِمی به اندازه رَحِم زمانی و مکانی کربلا قدرت سازندگی و کامل شدن رو پیدا نمی کنیم .در واقع حادثه کربلا یک دوره سبک زندگی کامل است که اگر کسی اونرو مطالعه کنه همه چیز یاد می گیرد. از مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، اخلاقی،نظامی، خانوادگی و…در این مقطع‌ کوتاه اتفاق افتاده است.مهمترین درسی که عاشورا به ما میدهد که از آن مهمتر وجود ندارد بحث مهندسی عشق و مهندسی معشوق هاست.کربلا قدرتش در این است که ذهن ها و قلبها رو در مهندسی معشوق ها تنظیم و مصلح می کند.یعنی از عشق هایی که باعث سرخوردگی میشود از ذلت ها و التماس های عشقی و تمام مسائلی که ما در عشق زمینی می کشیم ما را نجات می دهد.
گرچه عشق دنیایی مثلا خانواده، قدرت، موقعیت اجتماعی، ثروت هیچ اشکالی ندارد حدیث داریم از امام صادق ع که از ما نیستند که جمع مال رو دوست نداشته باشد نکته حائز اهمیت این است که بیان میکنند اینکه باید در راس عشق های شما سه عشق باشد در واقع سه چیز را بیشتر از خودتون دوست داشته باشید اگر این سه چیز در راس عشق های شما بود شما انسان هستید و مسیر رو درست هم جلو می روید در غیر اینصورت دیگر انسان نیستید و بلکه فاسق هستید.
و اون سه چیز عبارت اند از الله، اهل بیت و جهاد.
الله چرا؟ چون اله ما است.غیر از خدا ما معشوق حقیقی نداریم قلب ما جزء به رسیدن به الله از معشوق دیگه ای سیر نمی شود.
اهل بیت چرا؟ چون اونها هستند که خانواده آسمانی ما و اصل و ریشه ما هستند.
جهاد چرا؟ نماز، خمس، زکات و… نمیگوید. جهاد یعنی اینکه تو حاضر شوی پای این عشق بایستی، و برای اینکه کسی این معشوق رو ازت نگیره مبارزه کنی…که نمونه‌ بارز این عاشق ها شهدای کربلا هستند.
مرور اتفاقات کربلا و نقش آفرینی اباعبدالله،اهل بیت ایشان و یارانشان سبک زندگی و مهندسی عشق رو به ما یاد میده.
این شبها روضه ها و زبان حال هایی که از امام حسین ع و یاران ایشان گفته میشه، میتونه مروری باشه بر کتاب دانشگاه امام حسین وکسی که در مکتب حسین دل به درس بدهد ،اصل مطلب را خواهد فهمید و قدم در راه زینب خواهد گذاشت …

 

فردین احمدی نویسنده و پژوهشگر

مطالب مرتبط
دیدگاه شما