کدخبر : 5621
چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۷

شورش های عراق، آمریکایِ ضعیف تر با گزینه های کمتر را به نمایش می گذارد.

 

 

 

به نقل از تیتریکشورش های عراق، آمریکایِ ضعیف تر با گزینه های کمتر را به نمایش می گذارد.

ازدحام در سفارت آمریکا پس از حملات آمریکا به شبه نظامیان دولت نشان می دهد که برنامه فشار حداکثری آمریکا تنها به هرج و مرج دامن می زند.

به گزارش گاردین، از نظر تاریخی، ازدحام در سفارت آمریکا به عنوان نماد فروپاشی آمریکا بوده است، بنابراین صحنه های مربوط به مأموریت جنگی در بغداد پایان مناسبی برای این دهه است.

حوادث سه شنبه به قطعیتِ تخلیه سفارت آمریکا در سایگونِ ویتنام توسط هلی کوپتر در سال ۱۹۷۵ یا تصرف سفارت این کشور در تهران در سال ۱۹۷۹ نیست. نیروهای عراقی سرانجام برای حفاظت از مأموریت بغداد ظاهر شدند. مشخص شد که سفیر آمریکا در تعطیلات بود و مجبور به تحملِ تحقیر به واسطه فرار از پشت بام نبود.

اما نمایش ضعف آمریکا پس از صرف ۲ تریلیون دلار در عراق برای همه محرز بود.

ترامپ، ایران را متهم به دخالت در این اقدام کرد. اما تلاش آمریکا برای نابودیِ اقتصادیِ ایران از طریق فشار حداکثری به معنای آن بود که ایرانیان چیزی برای از دست دادن ندارند.

“باربارا لیف” سفیر سابق آمریکا در امارات و تحلیلگر اندیشکده واشنگتن درباره روابط ایران و آمریکا گفت: “ایرانی ها طی ۶ ماه گذشته در مورد واکنش به کمپین فشار حداکثریِ آمریکا بسیار بسیار متودیکال و علمی رفتار کرده اند. متأسفانه این واکنش نمی تواند منجر به عکس العمل شود.”

تسخیر سفارت آمریکا در بغداد آرزوی خلاص شدن از شر آمریکایی های متکبر را نشان داد. با این اقدام آمریکا ضعیف تر و با گزینه هایی کمتر از دور خارج شد. هنوز برنامه آمریکا در پاسخ به این امر مشخص نیست.

قرار بود فشار حداکثری ایران را وادار به تن دادن به معامله ای بدتر از برجام که در سال ۲۰۱۸ ترامپ از آن خارج شد، کند. تحریم نفتی و بانکیِ ایران به اقتصاد ایران آسیب رساند، اما در سر فرود آوردن ایران در برابر تقاضاهای آمریکا بر سر غنی سازی اورانیوم شکست خورده است.

فردین احمدی

مطالب مرتبط
دیدگاه شما